Ukážka ako predávať bitcoin na stránke localBitcoins

Na stránke localBitcoins neobchodujete s bankou alebo s platobným systémom platformy, ale priamo s ľuďmi registrovanými na stránke. Sami by ste neradi obchodovali s ľudmi, ktorí majú nevyplnený profil alebo neoverené údaje. Preto odporúčam hneď na začiatku overiť e-mailovú adresu a telefóne číslo, prípadne aj svoju identitu. Bude preto potrebné naskenovať občiansky, pas alebo vodičský preukaz. Ja som si dal overiť všetko a nastavil aj hneď bezpečnosť, konkrétne overovanie pomocou dvojfaktorovej autorizácie. Slúži na to napríklad aplikácia google autentifikátor, ktorú si môžete stiahnuť do smartfónu a následne spárovať so stránkou localBitcoins.

locbitcoin security

Predaj je možný prostredníctvom služieb ako Paypall, webMoney ale aj v hotovosti alebo SEPA(EU) bankovým prevodom.  Pri predaji v hotovosti, si dohodnete miesto, kde sa stretnete s kupujúcim a prídete si tam  po hotovosť. Kupujúcemu potom podľa dohody pošlete BTC na jeho peňaženku na stránke localBitcoins. V podstate len kliknete na tlačidlo odoslať bitcoiny. My si podrobnejšie opíšeme predaj pomocou SEPA(EU) bankového prevodu. Je to pohodlnejší spôsob ako hotovosť, všetko vybavíte v pohodlí domova. SEPA prevod trvá približne 2-3 pracovné dni. Preto je potrebné sledovať svoj bankový účet a po príchode peňazí odoslať bitcoin kupujúcemu. Každý kupujúci má určené svoje limity na kúpu a za aký kurz chce nakúpiť. Ak sa už chystáte predávať, skontrolujte, či máte na svojom účte dostatok bitcoinov. Počas obchodu, kým čakáte na platbu od kupujúceho, budú už vaše bitcoiny uzamknuté a tak sa nemôže stať, že predávajúci s nimi utečie do sveta. Pre predaj bitcoinu prejdeme na záložku „Sell bitcoins“ (predaj bitcoinov)  a pomocou filtrov si môžete nájsť ponuku, ktorá vám najviac vyhovuje. V ukážke hľadáme akékoľvek množstvo, v eurách, zo Slovenska a všetky online ponuky.

sell bitcoin on localBitcoins

Následne na základe ceny a množstva, ktoré chcete predať vyberiete vhodného kupcu. Môžete si najskôr prečítať recenzie o kupujúcom, aké s ním mali skúsenosti ostatní používatelia stránky. Po vybraní kupcu s vhodným množstvom, kliknete na „Sell“ (predaj). Otvorí sa vám nová záložka, ktorá slúži len na predaj a komunikáciu s kupujúcim. Následne zvolíte množstvo, aké chcete predať. Pridáte informácie potrebné k vykonaniu prevodu na váš účet ako číslo účtu, BIC(SWIFT) kód banky, meno majiteľa účtu. Ak sú všetky potrebné informácie vyplnené, kliknite na „Send trade request“ (odoslať obchodnú požiadavku).

sell bitcoins - detail

Po zaslaní požiadavky už len čakajte kým kupujúci zaplatí, prípadne odpoviete na jeho otázky. Do pár hodín budete vidieť, že označí obchod ako zaplatený. V tomto kroku môžete sledovať transakcie na dashboarde. Teraz môžete poslať bitcoiny, ale odporúčame počkať, kým prídu peniaze na váš účet, až potom preveďte bitcoiny

sell bitcoins contact

Ukážka dasboardu:

waiting for payment

Potom ako vám prídu peniaze na účet, len kliknite na „Release bitcoins“ (odoslať bitcoiny). Po uzavretí obchodu môžete ohodnotiť transakčného partnera.

Prajeme veľa úspešných obchodov.

success