Ukážka ako zakúpiť bitcoin na stránke localBitcoins

Na stránke localBitcoins neobchodujete s bankou alebo s platobným systémom platformy, ale priamo s ľuďmi registrovanými na stránke.

Sami by ste neradi obchodovali s ľudmi, ktorí majú nevyplnený profil alebo neoverené údaje. Preto odporúčam hneď na začiatku overiť e-mailovú adresu a telefóne číslo, prípadne aj svoju identitu. Bude preto potrebné naskenovať občiansky, pas alebo vodičský preukaz. Ja som si dal overiť všetko a nastavil aj hneď bezpečnosť, konkrétne overovanie pomocou dvojfaktorovej autorizácie. Slúži na to napríklad aplikácia google autentifikátor, ktorú si môžete stiahnuť do smartfónu a následne spárovať so stránkou localBitcoins.

locbitcoin security

Nákup je možný prostredníctvom služieb ako Paypall, webMoney, ale aj v hotovosti alebo SEPA(EU) bankovým prevodom. Pri kúpe v hotovosti, si dohodnete miesto, kde sa stretnete s predávajúcim a donesiete tam hotovosť. Predajca vám potom podľa dohody pošle BTC na vašu peňaženku na stránke localBitcoins. My si podrobnješie opíšeme nákup pomocou SEPA(EU) bankového prevodu. Je to pohodlnejší spôsob ako hotovosť, všetko vybavíte v pohodlí domova.Trvá približne 2-3 pracovné dni. SEPA prevod trvá približne 2 dni a chvíľku potrebuje i predávajúci, kým si nájde peniaze na účte a odošle vám bitcoiny. Každý predajca má určené svoje limity na predaj. Ak by ste sa chystali predávať, musíte mať na svojom účte dostatok bitcoinov. Počas obchodu, kým vaša platba cestuje k predávajúcemu, sú už vaše bitcoiny uzamknuté, a tak sa nemôže stať, že s nimi predávajúci utečie do sveta. Pre nákup bitcoinu prejdeme na záložku „Buy bitcoins“ (nákup bitcoinu)  a pomocou filtrov si môžete nájsť ponuku, ktorá vám najviac vyhovuje. V ukážke hľadáme akékoľvek množstvo, v eurách, zo Slovenska a všetky online ponuky.

how to buy on localBitcoin

Následne na základe ceny a množstva, ktoré chcete kúpiť vyberte predajcu. Môžete si najskôr prečítať recenzie o predávajúcom, aké s ním mali skúsenosti ostatní používatelia stránky. Po vybraní predajcu s vhodným množstvom, kliknete na „Buy“. Otvorí sa vám nová záložka, ktorá slúži len na nákup a komunikáciu s predajcom.

buy bitcoins - contact

V tomto okne zväčša predajca poskytuje už konkrétne informácie ako zaplatiť. Môžete predajcovi napísať správu, ak by vám niečo nebolo jasné. V tomto okne vyberiete množstvo bitcoinov ktoré chcete nakúpiť. Po zadaní sumy kliknite na „Send trade request“ (odoslať žiadosť o obchod). Ak ste číslo účtu doteraz nevideli, zobrazia sa vám údaje potrebné na vykonanie transakcie, ako číslo účtu a čo je potrebné zadať do poznámky, práve teraz. Prípadne aj meno a adresa, ak je potrebná pre zadanie prevodu. Po zaplatení stlačte „Mark as paid označíte tým transakciu za vyplatenú. V tomto kroku môžete sledovať transakcie na „dashboarde“, ukážku môžete vidieť nižšie. Teraz musíte počkať, až váš predajca dostane peniaze na účet, potom prevedie bitcoiny do vašej peňaženky. Budete o tom informovaní aj e-mailom. Prajeme veľa úspešných nákupov.

dashboard localBitcoins

V prípade, že by sa 3 pracovné dni nič nedialo, môžete pomocou okna, kde ste zadávali žiadosť o obchod, napísať vášmu kontaktu správu, že už ste zaplatili nech si pozrie účet. V prípade, ak znova pár dni neodpisuje, môžete použiť tlačidlo slúžiace na sťažnosť – „Dispute“ a vyberte možnosť, že ste zaplatili, ale váš kontakt vám neposlal bitcoiny. Následne sa začne riešenie sporu. Ak poskytnete potvrdenie o transakcii, stránka localBitcoin vám čoskoro pošle vaše bitcoiny. Verím, že až takto ďaleko sa to nedostane a vaša nielen prvá platba, či kúpa prebehne hladko.

Ako predať bitcoin na localBitcoins nájdete na stránke: Predaj BTC na localBitcoins

bitcoin rolling

 

Disclaimer: tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.